Moving image matter

MAK Gallery Weekend
Galeria 18A, ul. Bracka 20B, Warszawa

Wideo to wstępnie przeżuty materiał, przetworzona materia rzeczywistości. Kamera to pewnego rodzaju symbol, kryształ, przez który tworzymy własne poglądy i opinie o świecie. Jak pole magnetyczne, niewidoczne, układa skrawki metalu we wzory, wideo kształtuje nasze umysły poprzez odniesienie do prawdziwego świata. Obserwowanie ruchomych obrazków wymaga więcej niż tylko oka, w samym obrazie jest więcej treści.

Wystawa Moving image matter ukazuje przekrój twórczości Mateja Al-Ali. Rzeźby towarzyszące sztuce wideo to nie rekwizyty albo tło, stanowią one część procesu filmowego niczym kamera albo światło. Ich obecność jest dowodem; wystawiane rzeźby są syntetycznymi świadkami zapisanej rzeczywistości.

Matej Al-Ali (ur. 1985 w Bardejov, Słowacja) to iracko-czeski artysta mieszkający w Pradze. Studiował na Uniwersytecie Czech Zachodnich w Pilznie i Akademii Sztuk Pięknych, Architektury i Designu w Pradze. Prace Mateja skupiają się na badaniu mechaniki, pracy fizycznej i dotykowości. Autor zajmuje się takimi mediami jak wideo i obiekty wideo, stanowiące głównie proces dokumentalny na pograniczu pracy fizycznej.

Jego prace pokazywane były w galeriach praskich takich jak Futura i MeetFactory. Matej uczestniczył również w wystawach w Berlinie, na Węgrzech, w Norwegii i NYC.