O nas

MAK to inicjatywa o zasięgu globalnym, która stawia sobie ambitny cel: stanowić platformę do prezentacji sztuki społecznie zaangażowanej. Podkreślamy wątki tożsamościowe w sztuce współczesnej, ukazując potencjał wschodzących i rozwijających się nazwisk. Zapewniamy bliską współpracę między artystami, kuratorami i instytucjami kulturalnymi w Anglii i zagranicą.

Od początku głównym założeniem MAK-a była organizacja, promocja i realizacja projektów proponowanych przez artystów i kuratorów, a nie lokowanie wszystkich podejmowanych przez siebie działań w jednym miejscu. W każdym przypadku szukamy odpowiedniej przestrzeni do danego projektu. W 2017 galeria zajmowała parter Lighthouse Studios na Shacklewell Lane, kultowe miejsce pracy dla artystów ze wschodnich dzielnic Londynu.

Z tej lokalizacji galeria zrealizowała „Dreamscapes”, nowy etap programu kuratorowanego przez Sylwię Serafinowicz i skierowanego do artystów, którzy tworzą narracje alternatywne wobec współczesnego podzielonego świata. Artystów biorących udział w tym programie łączy poczucie „podwójnej świadomości”, sformułowane w 1903 przez amerykańskiego autora/socjalistę/aktywistę, W.E.B. Du Bois, i oznaczające umiejętność postrzegania się z perspektywy systemu, w którym żyją. Du Bois pierwotnie skupiał się na doświadczeniu Afroamerykanów w Stanach Zjednoczonych, lecz po kilku podróżach po Europie podjął znacznie szersze badania nad mechanizmami wykluczenia. Perspektywa ta zainspirowała program wystaw i działań podejmowanych przez MAK-a latem 2017 do sprowokowania dialogu społecznego.